O třech krocích

Tento příběh se dochoval v několika verzích, přizpůsobených soustavám délkových a plošných měr používaným různými národy.

Bez upřesňujícího adjektiva se píďí obvykle rozumí subtenorová|G (cca 200 mm), loktem basový|F (cca 450 mm), krokem, kročejem a prutem barytonový|Es (cca 750, 1500 a 3000 mm), řetězcem subtenorový|G (cca 20 m), provazcem měkce|ostře barytonový|E (cca 30 m).

Hexapotamská verze:
O třech (vojenských|barytonových|As) krocích

Když se Pán severu prohlásil nejvyšším vládcem celé Země, Široký vzal na sebe podobu trpaslíka vysokého jen čtyři stopy, takže jeho (relativní vojenský|barytonový|As) krok měl délku dvou třetin standardního (vojenského|barytonového|As) kroku, a předstoupil před vládce, řka: "Přišel jsem až z druhého konce světa, abych se ti poklonil a požádal tě, abys mi ponechal kolem mého domu tolik země, jak daleko dojdu třemi kroky." Když mu to vládce s úsměvem slíbil, Široký se šedesátkrát zvětšil, takže jeho krok měl nyní délku jednoho (E) provazce, neboli poledníkové vteřiny. A vládce se nepřestal usmívat, protože pozemek vyměřený i takto velkými kroky nebyl o mnoho větší než 4 jitra.

A Široký se podruhé šedesátkrát zvětšil, takže jeho krok měl nyní délku jedné námořní|basové|F míle, neboli poledníkové minuty. A vládce se už přestal usmívat, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala čtyřem baronstvím.

A Široký se potřetí šedesátkrát zvětšil, takže jeho krok|gradus měl nyní délku jednoho poledníkového stupně|gradu. A vládce se zamračil, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala čtyřem královstvím.

A Široký se počtvrté šedesátkrát zvětšil, takže jeho krok měl nyní délku jednoho poledníkového sextantu, a třemi kroky překročil celou Zemi od jednoho pólu k druhému.

Optaquánská verze:
O třech (subtenorových|G) krocích

Když se Pán severu prohlásil nejvyšším vládcem celé Země, Široký vzal na sebe podobu půlčíka vysokého jen tři stopy, takže jeho (relativní subtenorový|G) krok měl délku poloviny standardního (subtenorového|G) kroku, a předstoupil před vládce, řka: "Přišel jsem až z druhého konce světa, abych se ti poklonil a požádal tě, abys mi ponechal kolem mého domu tolik země, jak daleko dojdu třemi kroky." Když mu to vládce s úsměvem slíbil, Široký se 0o100×|64× zvětšil, takže jeho krok měl nyní délku jednoho subtenorového|G provazce, neboli poledníkové subtenorové|G vteřiny. A vládce se nepřestal usmívat, protože pozemek vyměřený i takto velkými kroky nebyl o mnoho větší než 4 jitra.

A Široký se podruhé 0o100×|64× zvětšil, takže jeho krok měl nyní délku jedné subtenorové|G míle, neboli poledníkové subtenorové|G minuty. A vládce se už přestal usmívat, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala čtyřem baronstvím.

A Široký se potřetí 0o100×|64× zvětšil, takže jeho krok měl nyní délku jednoho poledníkového subtenorového|G stupně. A vládce se zamračil, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala čtyřem královstvím.

A Široký se počtvrté 0o100×|64× zvětšil, takže jeho krok měl nyní délku jednoho poledníkového sextantu, a třemi kroky překročil celou Zemi od jednoho pólu k druhému.

Poznámka překladatele

Hexapotámci používají šedesátkovou soustavu jednotek, zatíco Optaquánci osmičkovou. Proto se v optaquánské verzi Široký zvětší pokaždé čtyřiašedesátkrát a jeho výchozí velikost jsou jen tři stopy, takže jeho krok má na počátku délku poloviny standardního subtenorového G kroku. Optaquánská míle má 1024 kročejů o osmi loktech. Hexapotámci měří ušlou vzdálenost na vojenské míle, které mají tisíc barytonových As kročejů o pěti stopách, ale kromě toho používají i námořní míle, které mají tisíc sáhů neboli basových F kročejů o šesti stopách.

                    Hexapotámský systém  Optaquánský systém
sextant             6667,920 km          6667,936 727 04 km
stupeň               111,132 km           104,186 511 36 km
minuta = míle       F   1852,2 m         G   1627,914 24 m 
sekunda = provazec  E     30,87 m        G     25,436 16 m 
třeť = loket        Es       514,5 mm    G        397,44 mm
zrno                ječné      8,575 mm  pšeničné   6,21 mm
 
míle                As  1543,5 m         G   1627,914 24 m 
kročej              As     1,5435 m      G      1,589 76 m 
krok                As       771,75 mm   G        794,88 mm 

O třech (subbarytonových|Es) kročejích¹

Když se nejmocnější archanděl prohlásil nejvyšším vládcem celé Země, Široký před něj předstoupil, řka: "Přišel tě požádat o tolik země, kolik vyměřím jedním (subbarytonovým|Es) kročejem na šířku a dvěma kročeji na délku." Když mu to vládce s úsměvem slíbil, Široký se desetkrát zvětšil, takže jeho (relativní barytonový|Es) kročej mel nyní délku jednoho (Es) řetězce o sto článcích dlouhých jednu (Es) píď. A vládce se nepřestal usmívat, protože pozemek vyměřený i takto velkými kroky odpovídal jen dvěma rekreačním zahrádkám².

A Široký se podruhé desetkrát zvětšil, takže jeho kročej mel nyní délku jednoho barytonového|Es stadionu. A vládce se již usmíval méně, protože pozemek vyměřený i takto velkými kroky odpovídal pětině barytonového|Es lánu.

A Široký se potřetí desetkrát zvětšil, takže jeho kročej měl nyní délku jedné barytonové|Es míle. A vládce se již úplně přestal usmívat, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala řádově baronství.

A Široký se počtvrté desetkrát zvětšil, takže jeho kročej měl nyní délku deseti barytonových|Es mil. A vládce se trochu zamračil, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala řádově hrabství.

A Široký se popáté desetkrát zvětšil, takže jeho kročej měl nyní délku sta barytonových|Es mil. A vládce se vážně zamračil, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala řádově království.

A Široký se pošesté desetkrát zvětšil, takže jeho kročej měl nyní délku tisíce barytonových|Es mil. A vládce se velice zamračil, protože rozloha pozemku vyměřeného takto velkými kroky odpovídala řádově císařsví.

A Široký se posedmé desetkrát zvětšil a prvním krokem vyměřil šířku od jednoho pólu k druhému; a dalšími dvěma kroky vyměřil délku skoro celého rovníku, takže vládci zbyl jen čtyřicetimílový³ pás.

Poznámky překladatele

(1) Latina rozlišuje gradus čili jednoduchý krok nebo stupeň; a passus čili dvojkrok, což překládáme archaickým termínem kročej.

(2) Také za časů Československé socialistické republiky byla maximální rozloha rekereační zahrádky stanovena na 400 m² (a maximální rozloha rekereační chaty na 40 m²).

(3) Zapamatování hodnoty rovníkového poloměru Země usnadňuje mnemonická pomůcka "šetři se, osle", tedy "šest tisíc tři sta sedmdesát osm kilometrů. Prvních deset cifer Ludolfova čísla je zakódováno v počtech písmen slov věty "dej, ó bože ó velký, pamatovat si takový čisel řad". Rovníkový obvod Země je tedy 2 × 3,141592653 * 6378 km = 40074,155881668 km. Metr byl definován jako jedna desetitisícina poledníkového kvadrantu, tedy poledníkový obvod Země je 40000 km a rozdíl rovníkového a poledníkového obvodu je 74,155881668 km. Námořní míle je poledníková minuta, tedy šedesátina poledníkového stupně, který je šedesátinou poledníkového sextantu. Tedy 74,155881668 km / (40000 / 6 / 60 / 60) = 40,04417610072 námořních mil. (Mimochodem, hodnota délky poledníku použitá při definování metru je o trochu menší než skutečná hodnota. Pro definování hexapotámské námořní|basové|F míle byla použita o něco přesnější hodnota 40007,520 km. To dává délku míle 1852,2 m (přesně), zatímco podle původní definice metru by námořní míle byla 1851,851 m, což bylo v roce 1929 na Mezinárodní hydrografické konferenci zaokrouhleno na 1852 celých metrů.

Indická verze

Když se jeden z bohů prohlásil nejvyšším vládcem celého světa, Višnu¹ vzal na sebe podobu trpaslíka, předstoupil před vládce a požádal ho o pozemek tak velký, kolik překročí třemi kroky. Když mu to vládce slíbil, Višnu se zvětšil a prvním krokem překročil nebe, druhým krokem překročil zemi a třetím krokem překročil podsvětí².

Poznámky překladatele

(1) Jméno indického Višnua, stejně tak jak germánského Wíðarra, je odvozeno od stejného indoevropského kořene, jaký je v anglickém slově wide a německém slově weit, široký.

(2) V indických textech existuje několik verzí, od nejdrsnější "... a třetím krokem zašlápl vládce do podsvětí" přes smířlivější "... a třetím krokem mohl překročit celé podsvětí, ale trochu ho zkrátil, aby tam vládci ponechal trochu místa" až po verzi bez podsvětí, nahrazující ono zašlápnutí do podsvětí formulací "a třetím krokem už neměl kam šlápnout, a tak mu vládce uctivě nabídl své čelo".

Etymologické dodatky

The concise Oxford dictionary of English etymology

wide of great extent (esp. horizontally), (in limited use) from side to side. OE. wīd = OS. wīd (Du. wijd), OHG. wīt (G. weit), ON. víðr :- Gmc. *wīdaz, of uncert. orig.

Kludge: Etymologisches Wörterbuch der deutschen Sprache

weit Adj. (< 9. Jh.). Mhd. wīt, ahd. wīt, as. wīd aus g. weida- Adj. 'weit', auch in anord. víðr, ae. wīd, afr. wīd, as. wīd. Herkunft unklar; formal entspricht ai. vīta- 'gerade (u.ä)', aber dessen Bedeutungen fallen auseinander.
NNdl. wijd, ne. wide, nschw. wid, nisl. wīður.

Jaan Puhvel: Srovnávací mythologie

4. Védská Indie

(str. 75)... Ve Rgvédu je Višnu neustále oslavován jako "ten, který učinil tři kroky" a "do široka kráčející" za to, že udělal tři nejdůležitější počáteční kroky, kterými bohům i lidem vyměřil a zajistil obyvatelný vesmír. ...

... Višnu má pozoruhodnou onomastickou a mýtickou paralelu v severské mythologii. Je jí germánský bůh Víðarr, jehož samotné jméno je pobídkou 'dále, do široka!' (Víðarr = vitaram; srovnej kap. 11), stejně jako se dá Višnu přijatelně interpretovat jeko 'Široký' (vedle višu, višvaňč 'od sebe, rozdílný'; srovnej např. dhršnu s řeckým thrasys 'smělý').

Rejstřík

Víðarr: 75, 109, 238, 255

Višnu: 73-77, 81, 86, 90, 94, 109, 112, 134, 185, 233, 238, 288
"tři kroky": 74, 75, 112, 185, 214